Styrelse och förtroendevalda

E-post till alla i styrelsen: styrelse@portugisisk-vattenhund.nu 

ORDFÖRANDE
Marie Wilhelmson, Vallarvägen 5, 840 95 Funäsdalen
070-346 17 98
ordforande@portugisisk-vattenhund.nu 
alt. wilhelmsonmarie@gmail.com

VICE ORDFÖRANDE
Sara Nyberg Hansson
070-747 12 13

sara.nyberg.73@gmail.com

LEDAMÖTER

Frida Weiler Hagelin
073-904 90 60

frida.hagelin@outlook.com

Bie Georgsson
070-777 32 04
bie@georgehill.se

Anders Schönborg
070-961 61 30
andersschonborg@gmail.com

SUPPLEANT
-------------------

SEKRETERARE utanför styrelsen
Tina Björkman, Oxnövägen 21, 137 96 Gålö
070-466 32 24 
sekreterare@portugisisk-vattenhund.nu

KASSÖR utanför styrelsen 
Ingela Jellinek, Körsbärsvägen 5,  135 42 Tyresö
08-742 65 93, 070-958 33 06
ingela.jellinek@gmail.com 


REVISORER  
Maria Karlsson, 
tel:070-3525783maria.mightyquinn@gmail.com
Agneta Wahlgren Johannson,
070-540 15 43Wj.agneta@gmail.com

REVISORSSUPPLEANTER
Cia Storhulte, 070-910 37 67, cia@storhulte.com
Sofia Deljerud, 073-154 25 30, sofiadeljerud@hotmail.com

VALBEREDNING

Titti Landström bustrollets@gmail.com
Marie Johannisson, marie.johannisson@hotmail.com
Eva Jönsson jonevas@yahoo.com



HEMSIDAN
Margareta Dahlin, 070 565 61 43
dahlin22@outlook.com 

PLASKET, medlemstidning, mail: plasket@portugisisk-vattenhund.nu 
Carina Bernefjell, 073-566 38 04, carina.bernefjell@hotmail.com 
Göran Furbrink, Goran.Furbrink@reaktion.se

VALPHÄNVISARE 
halsa-avelkommitte@portugisisk-vattenhund.nu

MEDLEMSANSVARIG
Inger Bergkvist 
inkab@hotmail.com

ÖVRIGA FÖRTROENDEVALDA
Aktivitetsombud, se separat flik under Aktiviteter & Ombud
Ansvariga för kommittéer, se under respektive flik

Presentation av styrelsemedlemmar

Sara Nyberg Hansson 
Jag bor på en gård i Falun, Dalarna med min man, våra två barn, hästar, katter och tre portisar. Morris 8 år, en kille som älskar att arbeta främst i vatten! Elliot 4 år, mycket stilig och gillar rallylydnad och spår. Sist och minst lilla Ginja 4 månader mjuk, gullig och busig. 

Mitt djurintresse har alltid varit stort, speciellt djursjukvård och jag har turen att ha mitt intresse som yrke, är Leg. Djursjukskötare.
Hundar har funnits i mitt liv i 18 år men jag är relativt ny inom hundsport världen. 
Det var när jag skaffade min första portis för sex år sen som jag började träna och tävla hund. Nu ligger mitt focus först och främst på vattenarbete, men säsongen i Sverige är kort därför tränar jag även lite bruks, tävlar i lydnad, rallylydnad och går viltspår med mina hundar.
Inom rasklubben är jag även aktiv som vattendomare och vattenombud. Jag är också med i vattenkommittén.


Frida Weiler Hagelin Frida


"Jag bor i Uppsala och studerar till veterinär vid SLU. Djur, framför allt hundar har intresserat mig hela livet så drömmen om en egen hund har alltid funnits där. Tyvärr har vi allergi i familjen så hunden lyste med sin frånvaro. Men tillslut hittade vi en ras som fungerade – portugisisk vattenhund.

Jag skaffade min första hund – Mio – när jag slutade gymnasiet. Det är något av det bästa jag har gjort! Som ny inom hundvärlden ville jag testa allt, helst samtidigt! Idag, tre år senare är jag aktiv inom en rad olika sporter (lydnad, rally, agility, freestyle, heelwork to music, vattenarbete, nose work och utställning). Jag brinner för träning, tävling och aktivering av hund och jag vill sprida detta intresse vidare! Genom mitt engagemang i rasklubben hoppas jag på att få fler ska få upp ögonen för den ras som ligger mig närmast om hjärtat - portugisisk vattenhund!"